It’s one of the best weeks in high school sports: the Kansas high school state basketball tournament. There are 112 teams competing with the hopes of raising a state championship on Saturday. Here's your one-stop shop for updates for the week across the entire state.
This story will be updated throughout the week.
Boys
Class 6A
State tournament at Wichita State's Koch Arena
First Round, Thursday
- (1) Shawnee Mission Northwest 72, (8) Wichita East 57
- (5) Mill Valley 69, (4) Olathe North 57
- (2) Wichita Heights 86, (7) Haysville Campus 57
- (6) Wichita Northwest 44, (3) Blue Valley Northwest 43
Semifinal, Friday
- (1) Shawnee Mission Northwest 63, (5) Mill Valley 51
- (2) Wichita Heights 74, (6) Wichita Northwest 32
Championship, Saturday
- (1) Shawnee Mission Northwest 47, (2) Wichita Heights 39
Third Place, Saturday
- (5) Mill Valley 73, (6) Wichita Northwest 58
Class 5A
State tournament at Emporia's White Auditorium
First Round, Wednesday
- (1) Maize South 61, (8) Great Bend 53
- (4) Piper 72, (5) Shawnee Heights 71
- (2) Highland Park 57, (7) Andover 32
- (3) Kapaun Mt. Carmel 60, (6) De Soto 53
Semifinal, Friday
- (3) Kapaun Mt. Carmel 67 (OT), (2) Highland Park 64
- (4) Piper 61, (1) Maize South 55
Championship, Saturday
- (3) Kapaun Mt. Carmel 62, (4) Piper 59
Third Place, Saturday
- (2) Highland Park 66, (1) Maize South 55
Vote now:Who's the Topeka area's high school athlete of the week for Feb. 26-March 2?
Class 4A
State tournament at Salina's Tony's Pizza Events Center
First Round, Thursday
- (1) McPherson 61, (8) Fort Scott 48
- (5) Baldwin 63, (4) Circle 53
- (2) Atchison 68, (7) Rock Creek 54
- (3) Hugoton 53, (6) Abilene 41
Semifinal, Friday
- (1) McPherson 62, (5) Baldwin 49
- (3) Hugoton 39, (2) Atchison 38
Championship, Saturday
- (1) McPherson 65 (OT), (3) Hugoton 59
Third Place, Saturday
- (2) Atchison 61, (5) Baldwin 50
Class 3A
State tournament at Hutchinson Community College's Hutchinson Sports Arena
First Round, Wednesday
- (1) Beloit 56, (8) Hayden 42
- (4) Wellsville 48, (5) Ellsworth 38
- (7) Southeast of Saline 54, (2) Cheney 51
- (3) Goodland 68, (6) Riverton 46
Semifinal, Friday
- (4) Wellsville 68, (1) Beloit 49
- (3) Goodland 55, (7) Southeast of Saline 38
Championship, Saturday
- (4) Wellsville 68, (3) Goodland 58
Third Place, Saturday
- (1) Beloit 51, (7) Southeast of Saline 37
KSHSAA Sub-State:How Shawnee Heights, Highland Park boys basketball clinched titles
Class 2A
State Tournament at Dodge City's United Wireless Arena
First Round, Thursday
- (1) Lyndon 51, (8) Conway Springs 38
- (4) Sacred Heart 74, (5) Erie 35
- (2) Sterling 57, (7) Planville 43
- (3) Moundridge 55, (6) Jefferson County North 37
Semifinal, Friday
- (1) Lyndon 63, (4) Sacred Heart 56
- (3) Moundridge 56, (2) Sterling 45
Championship, Saturday
- (3) Moundridge 58, (1) Lyndon 44
Third Place, Saturday
- (4) Sacred Heart 58, (2) Sterling 51
Class 1A DI
State tournament at Colby Event Center
First Round, Wednesday
- (1) South Gray 79, (8) Galva 43
- (5) Olpe 58, (4) Clifton-Clyde 50
- (7) Bishop Seabury 72, (2) La Crosse 51
- (3) Quinter 57, (6) Burden Central 43
Semifinal, Friday
- (1) South Gray 68, (5) Olpe 62
- (7) Bishop Seabury 73, (3) Quinter 45
Championship, Saturday
- (1) South Gray 76, (7) Bishop Seabury 63
Third Place, Saturday
- (5) Olpe 46, (3) Quinter 32
Class 1A DII
State tournament at Barton Community College
First Round, Wednesday
- (1) Dighton 72, (8) Marmaton Valley 26
- (4) Cunningham 70, (5) Bucklin 66
- (2) Axtell 54, (7) St. John's/Tipton 32
- (6) Lebo 59, (3) Northern Valley 56
Semifinal, Friday
- (4) Cunningham 61, (1) Dighton 58
- (6) Lebo 45, (2) Axtell 38
Championship, Saturday
- (4) Cunningham 60, (6) Lebo 55
Third Place, Saturday
- (2) Axtell 80, (1) Dighton 72
Girls
Class 6A
State tournament at Wichita State's Koch Arena
First Round, Wednesday
- (1) Shawnee Mission South 50, (8) Manhattan 35
- (5) Blue Valley North 58, (4) Olathe South 50
- (7) Washburn Rural 50, (2) Wichita Heights 43
- (3) Derby 48, (6) Shawnee Mission Northwest 47
Semifinal, Friday
- (1) Shawnee Mission South 65, (5) Blue Valley North 49
- (7) Washburn Rural 69 (OT), (3) Derby 62
Championship, Saturday
- (1) Shawnee Mission South 47, (7) Washburn Rural 37
Third Place, Saturday
- (5) Blue Valley North 72, (3) Derby 56
Class 5A
State tournament at Emporia's White Auditorium
First Round, Thursday
- (1) Andover 65, (8) Blue Valley Southwest 42
- (4) Seaman 51, (5) De Soto 38
- (2) Maize South 53 (OT), St. Thomas Aquinas 52
- (3) Emporia 38, (6) Bishop Carroll 35
Semifinal, Friday
- (4) Seaman 49, (1) Andover 45
- (2) Maize South 55, (3) Emporia 47
Championship, Saturday
- (4) Seaman 54, (2) Maize South 41
Third Place, Saturday
- (1) Andover 66, (3) Emporia 49
Seaman Girls Basketball:Stallbaumer sisters' on-court connection lifts to perfect start
Class 4A
State tournament at Salina's Tony's Pizza Events Center
First Round, Wednesday
- (1) Wellington 71, (8) Andale 53
- (4) McPherson 66, (5) Ottawa 44
- (2) Fort Scott 64, (7) Clearwater 62
- (3) Bishop Miege 68, (6) Labette County 33
Semifinal, Friday
- (1) Wellington 65 (OT), (4) McPherson 56
- (3) Bishop Miege 61, (2) Fort Scott 32
Championship, Saturday
- (3) Bishop Miege 75, (1) Wellington 64
Third Place, Saturday
- (4) McPherson 57, (2) Fort Scott 50
Class 3A
State tournament at Hutchinson Community College's Hutchinson Sports Arena
First Round, Thursday
- (1) Silver Lake 75, (8) Haven 38
- (5) Hayden 48, (4) Heritage Christian Academy 38
- (2) Goodland 32, (7) Girard 30
- (3) Hesston 65, (6) Cheney 43
Semifinal, Friday
- (1) Silver Lake 64, (5) Hayden 49
- (3) Hesston 40, (2) Goodland 31
Championship, Saturday
- (1) Silver Lake 66, (3) Hesston 61
Third Place, Saturday
- (5) Hayden 50, (2) Goodland 30
Silver Lake Girls Basketball:1,000-point scorer Makenzie McDaniel finds 'escape from reality' on court
Class 2A
State Tournament at Dodge City's United Wireless Arena
First Round, Wednesday
- (8) Valley Heights 52, (1) Wichita County 35
- (5) Riverside 43, (4) Hoxie 38
- (2) St. Mary's Colgan 66, (7) Eureka 50
- (6) The Independent 39, (3) Hillsboro 36
Semifinal, Friday
- (5) Riverside 53, (8) Valley Heights 45
- (6) The Independent 48, (2) St. Mary's Colgan 40
Championship, Saturday
- (6) The Independent 58, (5) Riverside 39
Third Place, Saturday
- (2) St. Mary's Colgan 58, (8) Valley Heights 47
Class 1A DI
State tournament at Colby Event Center
First Round, Thursday
- (1) Little River 61, (8) Olpe 44
- (5) Centralia 52, (4) Norwich 30
- (2) South Gray 58, (7) Rawlins County 29
- (6) Frankfort 51, (3) St. John Hudson 34
Semifinal, Friday
- (1) Little River 50, (5) Centralia 42
- (6) Frankfort 48, (2) South Gray 31
Championship, Saturday
- (6) Frankfort 47, (1) Little River 41
Third Place, Saturday
- (5) Centralia 58, (2) South Gray 52
Class 1A DII
State tournament at Barton Community College
First Round, Thursday
- (8) Northern Valley 49, (1) South Haven 42
- (5) Hanover 57, (4) Bucklin 43
- (2) Lebo 56, (7) Marais Des Cygnes Valley 29
- (3) Wallace County 58, (6) St. John's/Tipton 44
Semifinal, Friday
- (5) Hanover 56, (8) Northern Valley 28
- (2) Lebo 46, (3) Wallace County 36
Championship, Saturday
- (5) Hanover 50, (2) Lebo 35
Third Place, Saturday
- (3) Wallace County 62, (8) Northern Valley 46
Liam Keating covers high school sports for The Topeka Capital-Journal. Send stats or information to him at Lkeating@gannett.com.